Rozbiórka budynku w terenie zabudowanym

W wielu miastach można zaobserwować dosłownie sypiące się kamienice. Często właściciele decydują się na wyburzenie takiego obiektu, gdyż nie opłaca się

go remontować, a postawienie nowego budynku będzie lepszą inwestycją. Przybliżymy trochę temat rozbiórki w mieście, gdzie jak wiadomo często jest ciasno, w sąsiedztwie są inne kamienice, ulice, mieszkający ludzie, samochody.
Zaczniemy od tego, że użycie sprzętu ciężkiego czy materiałów wybuchowych w ogóle nie wchodzi w grę. Maszyny po prostu nie mogłyby swobodnie manewrować pomiędzy kamienicami, a materiał wybuchowy – to chyba wiadomo. W takich wypadkach trzeba postawić na pracę ludzkich rąk, gdyż takie obiekty usuwane są praktycznie w całości ręcznie. Zawsze to trochę trwa, ale jest bezpieczne dla budynków obok i nie grozi ich uszkodzeniem. Dodatkowo przy takich pracach zamyka się ulicę dla jakiegokolwiek ruchu, żeby przechodnie również byli bezpieczni, tak samo jak przejeżdżające samochody.
Rozbierane budynki są także odgradzane przenośnym ogrodzeniem budowlanym. Na początku robotnicy zajmują się przyłączami w takim budynku, zostają one całkowicie wyłączone lub usunięte, by podczas dalszych prac nie stwarzały zagrożenia. Później usuwa się okna, elementy drewniane, drzwi, żeby mieć swobodny dostęp do pomieszczeń i do kontynuowania prac rozbiórkowych. Po wykonaniu tych wszystkich czynności można przystępować do właściwego rozebrania od góry budynku, do samych fundamentów.
W skrócie tak właśnie wygląda rozbiórka w terenie zabudowanym. Po pierwsze i najważniejsze jest bezpieczeństwo dla pracowników budowy i osób przechodzących w pobliżu budynku, jak również samochodów. Profesjonalna firma jest w stanie uporać się z taką rozbiórką i zostawić gotowy, płaski teren do ponownego zagospodarowania.