Bezpieczeństwo podczas rozbiórki ścian

Jak to w życiu często bywa – chcemy zmian. Mowa tutaj również o aranżacji domu i pomieszczeń się w nim

znajdujących. Koniecznością wtedy jest wyburzanie ścian, co stanowi bezpośrednią ingerencję w konstrukcję budynku. Trzeba zawsze pamiętać o bezpieczeństwie, bo nie tylko urazy mogą być tutaj skutkiem niedokładności. W zależności co konkretnie planujemy, jak szerokie mają być to prace, warto zasięgnąć opinii lub nawet zatrudnić do nadzoru uprawnione osoby. Oczywiście trzeba się także zorientować czy do naszych zmian nie jest potrzebne pozwolenie budowlane.
Na sam początek trzeba określić jaki typ ściany chcemy wyburzyć – działową czy nośną. Warto wspomnieć, że ściany działowe nie powinny naruszać konstrukcji budynku, jednak przed rozpoczęciem prac zawsze watro skonsultować się z budowlańcem czy architektem.
Przy wyburzaniu ściany konstrukcyjnej (nośnej) konieczne jest wzmocnienie innych elementów nośnych, w szczególności stropy poprzez podstemplowanie co uchroni je przed zawaleniem. Co najważniejsze, nigdy nie możemy usuwać ściany nośnej budynku poprzez podkopywanie, podcinanie czy przewracanie całej powierzchni ściany, gdyż grozi to naruszeniem struktury stropów, a dalej zawaleniem się całego dachu. Dodatkowo przed przystąpieniem do prac należy odłączyć wszystkie znajdujące się instalacje w domu – elektrykę, gaz, centralne ogrzewanie i wodno-kanalizacyjną.
Po odpowiednim przygotowaniu można przystąpić do bezpiecznej rozbiórki. Zaczynamy od usunięcia warstwy tynku i wykucia spod sufitu warstwy kilku cegieł. Tak postępujemy od góry do samego poziomu podłogi. Tutaj również warto znaleźć miejsce na chwilowe magazynowanie cegieł, gdyż nie zaburza to rytmu pracy, a cegły mogą zostać ponownie wykorzystane.
Ściana żelbetonowa stawia trochę większe wyzwanie. Jednym z najczęstszych sposobów jej rozbiórki jest zacząć od wywiercenia otworów, a następnie przycięcia jej piłą z diamentową tarczą. Następnie trzeba elementy podzielić na mniejsze, bo dzięki temu będziemy mogli je prościej usunąć z budynku. W przypadku rozbiórki tego typu ścian bardzo ważna jest ostrożność w używaniu sprzętu (np. młot), gdyż nie można dopuścić do większych drgań, bo grozi to uszkodzeniem, bądź całkowitym zawaleniem budynku.
Najprostszą rozbiórką jest usuwanie ściany gipsowo-kartonowej. Na start trzeba zlokalizować metalowy szkielet budynku i przy jego krawędziach od sufitu do podłogi nacinać szlifierką kątową. Kolejną czynnością jest cięcie płyt od góry do dołu i usunięcie ich razem ze znajdującą się w środku wełną mineralną.
W celu zachowania niezbędnego bezpieczeństwa miejsce rozbiórki powinno być odpowiednio oznaczone i odgrodzone. Dodatkowo na niższych kondygnacjach, w trakcie prowadzenia prac nie mogą przebywać osoby postronne. Również przebywanie w bezpośredniej bliskości wyburzanych ścian jest wyjątkowo niebezpieczne.
Podczas prowadzenia prac gromadzi się gruz, należy pamiętać o tym, że nie wolno go gromadzić w budynku, na klatce schodowej, czy balkonie. Powinien być od na bieżąco usuwany z budynku. Budowlańcy często korzystają do tego z rynien zsypowych, bądź zsuwnic, dzięki nim niepotrzebny materiał szybko znajduje się na zewnątrz. Obowiązkiem przed użyciem tego typu sprzętu jest sprawdzenie czy zabezpieczenie przed wypadaniem gruzu jest właściwe.
Każdy pracujący przy wyburzaniu ściany powinien mieć założone okulary ochronne i maseczkę zabezpieczającą drogi oddechowe przed nadmierną ilością pyłu. Przy poważniejszych pracach wskazana jest także praca w hełmie ochraniającym głowę. Dodatkowo warto również zabezpieczyć dłonie rękawicami, a stopy butami roboczymi.