Przybliżamy sposoby na wyburzanie budynków

Najważniejszym przy wyburzeniach budynków jest technika, czyli sposób w jaki budynek zniknie z powierzchni ziemi. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo dla pracowników

firmy, która podejmie się tego przedsięwzięcia jak i najbliżej sąsiadujących budynków i całej przestrzeni publicznej. Eksperci przypominają jednak, że na wybór odpowiedniej techniki zawsze wpływ mają czynniki, takie jak obszar, na którym znajduje się budynek, cel samego wyburzenia, podstawowe materiały budowlane i sposób usunięcia gruzu po wyburzeniu. Dodatkowo do tego typu prac wyburzeniowych warto zatrudnić firmę rozbiórkową, która ma adekwatne podejście do sprawy, jak również przydatny sprzęt ciężki.
Jedną z najbardziej niebezpiecznych, a zarazem najbardziej widowiskowych metod jest rozbiórka przez implozję. Sposób ten polega na wykorzystaniu materiałów wybuchowych, które mają na celu wybicie głównych podpór pionowych budynku i dzięki temu budynek zburzy się od środka na zewnątrz. Taka implozja przebiegnie bezpiecznie i pomyślnie, tylko dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu ładunków wybuchowych i prawidłowej kolejności ich detonacji. Dlatego zawsze troską o pomyślność zajmuje się profesjonalnie przeszkolona firma i tylko osoby z stosownymi uprawnieniami. Tym sposobem zazwyczaj wyburzane są duże budynki.
Kolejnym taktyką do bezpiecznego i prawidłowego wyburzenia jest rozbiórka z użyciem koparki o wysokim zasięgu ramienia. Dzięki niej możemy mówić o rozbiórce budynków mających ponad 20 metrów wysokości. Taka koparka wyposażona jest w długie ramię do wyburzania składającej się z trzech sekcji albo posiada teleskopowy wysięgnik. Taka właśnie maszyna posiada sprzęt zwany kruszarką, czyli młotek lub nożyce, które przytwierdzone są do ramienia i mają na celu wyburzanie budynku od góry do dołu. Dzięki temu wielkie elementy konstrukcji są usuwane, a należycie przygotowana do tego ekipa rozkłada kawałki i sortuje do usunięcia. Koparka o dużym zasięgu jest przystosowana do rozbiórki budynków żelbetonowych, stalowych, murowanych, również mieszanych. Rzeczoznawcy uważają, że jest to jeden z bardziej bezpiecznych sposobów do usuwania wysokich obiektów.
Następnie przedstawimy jedną z najstarszych metod wyburzania, a mianowicie za pomocą żurawia i kuli. Ten sposób sprawdza się przy konstrukcjach murowanych i wysokich obiektów betonowych. Kula przytwierdzona do kabla dźwigu sama waży około 60 ton, dlatego do tego typu rozbiórki zatrudniani są tylko wykwalifikowani operatorzy dźwigowi, dodatkowo posiadają oni odpowiednie uprawnienia i niezbędne doświadczenie. Sama rozbiórka polega na uderzeniach raz za razem w konstrukcję budynku, dosłownie go miażdżąc. Praktyka dźwigowego jest tu niesamowicie ważna, gdyż w przypadku chybienia i nietrafienia w ścianę istnieje ryzyko przechylenia lub całkowitego wywrócenia się dźwigu. Przy tego typu pracach wytwarzają się ogromne ilość kurzu, hałasu i wibracji.
Ostatnim sposobem rozbiórki jaki chcielibyśmy zaprezentować jest selektywna rozbiórka. Jest to najczęstsza i najchętniej stosowana metoda przez firmy rozbiórkowe. Dzięki niej materiał jest odzyskiwany i może ponownie zostać użyty. Również recyklingiem surowca porozbiórkowego zajmują się firmy. Mowa tu głównie o drewnie, metalu, cegłach, ale również beton czy